SPECIAL
EVENTS

PIEKTDIENA
21/10
21:00

SHORT RIGA #BMV screening-slash-party

“SHORT RIGA Baltijas mūzikas video konkurss jau otro gadu iezīmē mūzikas videoklipu lielo dažādību šajā reģionā – tie ir ne tikai dažādi mūzikas stili, bet arvien atšķirīgāki attēla risinājumi. Taču visu šo dažādību kaut kas vieno – tas ir ritms, pulsācija. Šo “ritma reiboni” – no vienas puses – raksturo augsts pašironijas līmenis un vairīšanās no pretenzijas videoklipu saturā, un no otras puses – bieži vien pārspīlēts greznums, pat ekstravagance. Arī šogad daudz dziesmu ir Baltijas valstu nacionālajās valodās, un apskatītās tēmas dažbrīd pieskaras nacionālajai piederībai. Programma iezīmē mūzikas videoklipus Baltijā kā platformu, kas tiek izmantota dažādiem mērķiem, tostarp lai runātu par vēsturi, popularizētu savu valsti un eksperimentētu ar analogo materiālu video vidē. Šāds kaleidoskopisks skatījums uz notiekošo Baltijā palīdz saskatīt jaunos talantus, kā arī ilgi gaidītas atgriešanās uz mūzikas skatuves.” AGNESE LOGINA SHORT RIGA Baltic Music Video Competition kuratore

SESTDIENA
22/10
16:00

WTF = A MUSIC VIDEO SHORT FILM?

Mūzikas video īsfilmu izlase ir eksperimentāla programma ar jautājuma zīmi tās nosaukumā, programmu veidojušas četras kuratores ar specialitāti dažādās nozarēs: Sonora Broka (Kino programmu kuratore, Riga IFF radošā direktore), Anna Veilande-Kustikova (īsfilmu un animācijas pētniece, Short Riga kuratore), Agnese Logina (mūzikas video un kino pētniece, kuratore) un Inese Vēriņa – Lubiņa (audio-vizuālo mediju māksliniece, vīdžeja un pedagoģe). Programmas mērķis ir reaģēt uz pēdējā laika aktuālo parādību t.s. mūzikas video īsfilmu jeb music video short film apzīmējumu, kas tiek lietots dažādu audio-vizuālo darbu aprakstīšanai. Kuratoru uzmanību saistīja izteiktā dažādība darbiem, kuru režisori vai producenti apzīmē tos ar vārdu salikumu “mūzikas video īsfilma”. Līdz ar to radās jautājums vai šadam apzīmējumam ir vieta mūsdienās jau tā pārbagātajā žanru un formātu piedāvājumā un, ja ir, tad kādus brīnumus mums sola šis vārdu savienojums. Short Riga veidotā programma ir dažādu veidu, vecuma un izcelsmes darbu apkopojums, kas, mūsuprāt, pilntiesīgi varētu tikt saukti par mūzikas video īsfilmu un paši par sevi ir audiovizuāls baudījums. Programmas izrādīšanas laikā kuratori sniegs komentārus un raisīs dialogu par izvēlētajiem darbiem un citiem šāda veida īsformāta veikumiem mūsdienās.


13/10 - 23/10
12:00 - 22:00

Riga IFF EXPO 2016

Fotomākslinieks Andrejs Strokins atradis vērienīgu fotoarhīvu ar Padomju Latvijas kinoteātra Palladium “aizkulisēm”. Arhitekts Zigmārs Jauja devies pa pēdām foto arhīva autoram. Vai fotogrāfs ir vīrietis žokeja cepurē, varam noprast no nejauša pašportreta, kurš tapis, iemūžinot kārtējās afišas kinoteātra stikla skatlogā.

PIEKTDIENA
14/10
19:00

Riga IFF atklāšanas pasākums

Par tradīciju kļuvis atklāt Rīgas Starptautisko kinofestivālu ar nacionālu pirmizrādi. Festivāla Artdocfest un tā Rīgas programmas kuratora Vitālija Manska otrā Latvijā producētā filma Radinieki – personisks stāsts par režisora radiniekiem Ukrainā – piedzīvos Latvijas pirmizrādi pēc ļoti veiksmīgas turnejas pa šī gada starptautiskajiem festivāliem. Atklāšanas pasākums ir ne tikai Riga IFF organizatoru iepazīšanās ar savu nākamo dienu auditoriju, bet arī tikšanās ar filmas veidotājiem.

SESTDIENA
15/10
13:00 - 14:30

KIDS WEEKEND Diskusija: Kino kā mācību līdzeklis

Attīstot no kino un izglītības profesionāļiem uzklausītos viedokļus par kino izglītības situāciju un problemātiku, Riga IFF KIDS WEEKEND ietvaros notiekošās paneļdiskusijas gaitā ceram rast atziņas, kas atvieglotu bērnu kino integrāciju izglītības sistēmā. Kopā ar valsts institūciju pārstāvjiem, pedagogiem un kino vides profesionāļiem aicinām arī bērnu vecākus piedalīties sarunā par skolotāju lomu kino iekļaušanai mācību programmā un vecāku skatījumu par kino nozīmi bērnu attīstībā. Ieeja – bez maksas.

SESTDIENA/SVĒTDIENA
15/10 - 16/10
10:00 - 15:00

KIDS WEEKEND Garās brokastis

Kino apmeklējums var būt lieliska iespēja laiku kopā pavadīt visai ģimenei, tāpēc festivālā paredzēta rotaļu zona bērniem, bet jau no plkst. 10 rītā restorānā Tinto – pankūku brokastis par īpašu kino apmeklētāja cenu!

CETURTDIENA
20/10
11:00 - 17:00

Zinātniskā konference. Jānis Streičs un laikmetu zīmes.

Konferences mērķis ir latviešu kinorežisora un scenārista Jāņa Streiča (dz. 1936) daiļrades pētniecība, analizējot viņa uzņemtās filmas, to recepciju un kontekstu. Jānis Streičs ir 22 pilnmetrāžas spēlfilmu režisors, bijis arī scenārija autors gan savu, gan citu režisoru darbiem, kā arī aktieris vai epizodisku lomu tēlotājs vairākās filmās. Režisoram piemīt spilgts autorstils, kam raksturīga ironija, sadzīves elementu hiperbolizācija, filozofiskas interpretācijas, atsauces uz pasaules kultūras mantojumu un vizuāla teatralitāte. Filmām raksturīga īpaša spēja dokumentēt laikmetu ar tekstuālu un priekšmetisku detaļu starpniecību. Streiča filmas aptver plašu tematisko un žanrisko loku – tie ir vēsturiski un mūsdienīgi stāsti, komēdijas, drāmas, to vidū viena no populārākajām latviešu filmām “Limuzīns Jāņu nakts krāsā” (1981), “Mans draugs – nenopietns cilvēks” (1975), “Svešās kaislības” (1983), “Rūdolfa mantojums” (2010) u.c. Konference notiek Jāņa Streiča jubilejas gada “Streiča kino gads” pasākumu ietvaros. Konferences norisi finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds. Konferenci rīko Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA), Rīgas Kino muzejs, LKA Zinātniskās pētniecības centrs, Starptautiskās kinokritiķu asociācijas (FIPRESCI) Latvijas nodaļa un biedrība “Ekrāns”. Konferences programma: 11:00 – 11:30 Reģistrācija 11:30 – Konferences atklāšana. Rūta Muktupāvela, Latvijas Kultūras akadēmijas rektore; Daira Āboliņa, Starptautiskās kinokritiķu asociācijas FIPRESCI Latvijas nodaļas vadītāja 11:45 – 12:20 Jānis Streičs. Latviešu pašizpausme uz ekrāna 12:20 – 12:45 Klāra Brūveris. Latviešu lauku sēta Jāņa Streiča filmās (The Latvian Farmstead in the films of Jānis Streičs) 12:45 – 13:10 Agnese Zapāne. Jāņa Streiča filmu vizuālā estētika 13:10 – 13:35 Daira Āboliņa. Streičs un Brehts 13:35 – 14:00 Dagmāra Beitnere-Le Galla. Jāņa Streiča filmu vēstījumi kultūras socioloģijas diskursā 14:00 – 15:00 Pusdienu/ kafijas pauze 15:00 – 15:25 Vita Zelče. Vēsture Jāņa Streiča filmās 15:25 – 15:50 Inga Pērkone. Sieviete un karš. Ingrīdas Sokolovas un Jāņa Streiča diloģija 15:50 – 17:00 Diskusija. Laikmetu zīmes Jāņa Streiča filmās (moderatore Daira Āboliņa, piedalās Dita Rietuma, Viktors Freibergs, Zane Balčus, Kaspars Zellis, Jānis Streičs) 18:00 Īpašais seanss – Carmen Horrendum (1989, režisors Jānis Streičs, 35 mm), kinoteātra Splendid Palace Mazā zālē Pasākuma darba valoda: latviešu un angļu (tiks nodrošināts sinhronais tulkojums uz latviešu/ angļu valodu) Ieeja – bezmaksas.

CETURTDIENA
20/10
18:00

Carmen Horrendum

Filma nav tipiska “Streiča” filma, kuras parasti raksturo humora un sentimenta īpašs mikslis. Carmen Horrendum (briesmīgā Karmena – latīņu val.) veidota kā psiholoģiska drāma. Tā stāsta par pavisam jaunām sievietēm pēckara skarbajā laikā, kad ierasta lieta bija “tautas ienaidnieku” raganu medības. Nežēlīgais karš sakropļojis gan meiteņu ķermeņus, gan viņu dvēseles, un kara hospitālī, kur viņas uzturas, notiek nežēlīgas raksturu sadursmes, vērpjas intrigas, risinās sarežģītas attiecības. Tomēr filmas veidotājiem šķiet, ka sieviete jebkuros apstākļos ir un paliek sieviete, kura ilgojas pēc mīlestības, sapratnes, uzticības un maiguma.

PIEKTDIENA
21/10
16:00 – 18:00

SHORT RIGA: The WIP

Vēl nepabeigto īsfilmu prezentācijas, kur izteikt viedokli par īsfilmām tiek aicināti arī seansa apmeklētāji. Pasākuma darba valoda: angļu

DISCUSSIONS

SESTDIENA
16/10
13:00 - 15:00

Žurnāla Iskusstvo kino apaļais galds. Patriotisms dokumentālajā kino.

Jēdzienisks radikālisms – DOK robežu pārkāpšana. Propaganda, cenzūra un radošā brīvība. Diskusijas pamatvaloda: krievu ar tulkojumu latviešu valodā Diskusija sadarbībā ar ARTDOCFEST/RIGA un Eberta Fondu.

PIRMDIENA
17/10
11:00 - 13:30

Radio Svoboda apaļā galda diskusija. Karš un miers. Ukrainas pieredze

Diskusijā piedalīsies filmu autori, kuri savās filmās no dažādiem aspektiem aplūko bruņoto konfliktu un sabiedrības pārstāvju pieredzi valstī, kas ir izvēlējusies attīstības virzienu, kas vērsts uz Eiropas Savienību. Par šo izvēli Ukrainai ir nācies samaksāt augstu cenu, jo Ukrainas tautas izvēle ir novedusi arī pie konflikta ar Krieviju un daļas valsts teritorijas aneksijas. Un šīs izvēles rezultātā pati Ukrainas sabiedrība šobrīd ir sadalījusies divās nometnēs, kuru robežšķirtne nereti šķērso arī ģimenes.

PIRMDIENA
17/10
17:00 - 18:30

Riga IFF Apaļais galds. IN KINO VERITAS

Festivāla retrospekcijas IN KINO VERITAS ievadā – apaļā galda diskusija, kuras dalībnieku vidū – Riga IFF Critics Meeting viesi Olafs Millers (kino zinātnieks, Vācija), Vladans Petkovičs (Serbija), kā arī Latvijas kino teorētiķi un kritiķi. Sarunas par naratīva attīstību kino un dažādiem stāstniecības paņēmieniem. Diskusijas pamatvaloda: angļu Ieeja – bez maksas.

OTRDIENA
18/10
11:00 - 15:00

Radio Svoboda apaļā galda diskusija. Nacionālisms no hitleriskās Vācijas līdz Putina Krievijai.

Diskusijā tiks apskatītas mūsdienu nacionālisma izpausmes Eiropā un Krievijā Artdocfest programmas filmu “Austerlica” (rež. Sergejs Lozņica) un “Slepkavības atļauja” (rež. Vladi Antonevičs) kontekstā. Ikvienai vakcīnai ir noteikts darbības periods. Un, lai gan katra vakcīna ir organismam svarīga, tā nenodrošina veselību mūžīgi. Un vakcīna, kuru sabiedrība saņēma pēc hitleriskā nacisma seku apzināšanās, sāk zaudēt savu iedarbību. Tā sāk izplūst mūsu atmiņā un apziņā.

TREŠDIENA
19/10
11:00 - 15:00

KRIEVU VALODA. PUTINA VAI PUŠKINA VALODA?

Jaunākie socioloģiskie pētījumi rāda, ka vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju izvēlas Krievijā ražotu televīzijas saturu. Ko viņi saņem līdzās izklaidei? No kā Latvijas sabiedrībai būtu jābaidās un vai vispār ir pamats uztraukumam? Pie kā novedīs krievvalodīgo Latvijas iedzīvotāju izolēšana no viņu pašu valodas? Ko par šo runā kaimiņvalstu Lietuvas un Igaunijas pieredze un citas Eiropas Savienības valstis, kā Polija, Francija un Vācija, kurās dzīvo vairāk nekā trīs miljoni krievvalodīgu pilsoņu? Nemaz nerunājot par Izraēlu, kurā krievu valoda ir populārāka par angļu valodu?

SESTDIENA
22/10
10:00 – 12:00

Riga IFF FORUM paneļdiskusija. Eiropas bērnu kino pieejamība

Visefektīvākie paņēmieni bērnu kino izplatīšanā un mērķauditorijas sasniegšanā, izmantojot dažādas platformas. Pašreizējā situācija bērnu kino un auditorijas izpratne, dzīvojot audiovizuālās izklaides kanālu un viedierīču laikmetā. Sarunas moderatore: ANNA ROZENVALDE, LV LMT Straume Panelisti: FELIX VANGINDERHUYSEN, BE Eiropas bērnu filmu asociācijas ģenerālsekretārs FÜSUN ERIKSEN, DK ARTOPIA, Dānijas Kultūras institūts INESA IVANOVA, LT/UK Kinomind Films Pasākums norisināsies angļu valodā Ieeja brīva

INDUSTRY
EVENTS

PIEKTDIENA
14/10
10:00 - 17:00

Riga IFF Critics Meeting seminārs. Kino kritikas loma un vēsture. Mediju specifika. Kino kritikas jēga.

Riga IFF Critics Meeting ir jauna platforma kino kritikas nozīmes aktualizēšanai un kritikas attīstībai Latvijā. Visas dienas garumā Kino muzejā norisinās sarunas par kino kritiku, tās lomu un nozīmi. Uzstājas kino kritikas vides profesionāļi: kritiķi, teorētiķi, mediju pārstāvji, FIPRESCI biedri un universitāšu pasniedzēji. Semināra darba valoda – angļu. Ieeja – bez maksas.

SVĒTDIENA
16/10
14:30 - 18:00

Riga IFF Critics Meeting

14:30 – 16:00 PANEĻDISKUSIJA I: Kino kritikas loma mūsdienu Latvijas kino vidē 16:15 – 18:00 PANEĻDISKUSIJA II: Kino kritikas loma mūsdienās Diskusijas notiek kinokritiķu – Vladana Petkovica (Serbija) un Olafa Millera (Vācija) – vadībā. Diskusiju pamatvaloda: angļu Ieeja – bez maksas

TREŠDIENA
19/10
10:00 - 12:00

Baltic Film Talent Lab lekcija un radošā darbnīca. Šarlote Munka. No ieceres līdz ekrānam.

Filma sākas ar ideju par scenāriju. Kas notiek pēc tam? Kas scenārijam būtu jāpastāsta? Ko tas nevar noklusēt? Munka strādā par scenāriju konsultanti gan ar pašiem scenāristiem, gan režisoriem, un pēdējos septiņus gadus ir pasniegusi aktiermākslu dažādos izglītojošos semināros. Pašlaik Šarlote strādā pie sava televīzijas seriāla, teātra monologa, sadarbojas ar teātra grupu FELT un šoruden gatavojas iestudēt drāmu – pilnīgu improvizāciju – Teater Grob Kopenhāgenā. Lekcijas un darbnīcas darba valoda: angļu Ieeja – bez maksas.

PIEKTDIENA
21/10
10:00 – 16:00

Riga IFF FORUM. Projektu prezentācijas

Pirmā starptautiskā filmu tirgus Rīgā ietvaros – Latvijas filmu projektu prezentācijas: pilnmetrāžas spēlfilmas un dokumentālās filmas, kuras paredzēts pabeigt līdz 2018. gada beigām. Pasākuma darba valoda: angļu

PIEKTDIENA
21/10
16:00 – 18:00

Riga IFF FORUM lekcija. Maikls Gabinss. Auditorijas piesaiste Eiropas filmām digitālās ēras apstākļos

Filmu auditorijas uzvedība pārsātinātajos mūsdienu tirgus apstākļos, kā filmu veidotājiem atrast auditoriju savām filmām, izmantojot interneta un sociālo tīklu piedāvātās iespējas, kā būt radošiem mārketinga aktivitātēs. Maikls Gabinss ir pieredzējis žurnālists, pētnieks un konsultants, kas strādā filmu industrijas un mediju jomā, īpaši iedziļinoties pārmaiņās, ko šajās jomās ienes digitālās ēras straujā attīstība. Maikls ir arī Velsas Filmu Aģentūras vadītājs, iepriekš strādājis par žurnālu Screen International un Music Week redaktoru. Maikla nopietnā pieredze darbā gan tradicionālajos audiovizuālajos procesos, gan jauninājumos, ko ienes jomas digitalizācija, nodrošina padziļinātu ieskatu šīs jomas attīstības tendencēs tuvākajā nākotnē. Lekcijas valoda: angļu

SESTDIENA
22/10
10:00 – 12:00

Riga IFF FORUM paneļdiskusija. Eiropas bērnu kino pieejamība

Visefektīvākie paņēmieni bērnu kino izplatīšanā un mērķauditorijas sasniegšanā, izmantojot dažādas platformas. Pašreizējā situācija bērnu kino un auditorijas izpratne, dzīvojot audiovizuālās izklaides kanālu un viedierīču laikmetā. Sarunas moderatore: ANNA ROZENVALDE, LV LMT Straume Panelisti: FELIX VANGINDERHUYSEN, BE Eiropas bērnu filmu asociācijas ģenerālsekretārs FÜSUN ERIKSEN, DK ARTOPIA, Dānijas Kultūras institūts INESA IVANOVA, LT/UK Kinomind Films Pasākums norisināsies angļu valodā Ieeja brīva

SESTDIENA
22/10
12:00 – 18:00

Riga IFF FORUM. Eiropas bērnu filmas. Topošo projektu prezentācijas.

Pilnmetrāžas bērnu filmu projektu prezentācijas (auditorijai līdz 13 gadu vecumam), kurus paredzēts pabeigt līdz 2018. gada beigām. Pasākuma darba valoda: angļu

SVĒTDIENA
23/10
10:00 – 14:00

European Script Meeting seminar. Iens Longs. Žanru pārklāšanās. Mazbudžeta zinātnes fantastika.

Longs ir rakstnieks, pasniedzējs, scenāriju redaktors un konsultants. Viņš ir konsultējis Lielbritānijas Kino padomes Jaunā Kino fondu, First Film Foundation, Script Factory un daudzas citas organizācijas un producentus. Pašlaik Longs raksta scenāriju pilnmetrāžas filmai mistikas žanrā, ko filmēs Itālijā. Viņš vada Euroscript konsultantu biroju un pasniedz seminārus par šausmu, zinātnes fantastikas un trilleru kino žanriem, vada īpašu darbnīcu par baiļu faktoru kinematogrāfā un kursu par scenāriju lasīšanu un vērtēšanu. Semināra pamatvaloda: angļu Ieeja – bez maksas.

SVĒTDIENA
23/10
14:30 – 18:00

European Script Meeting darbnīca. Džimijs Karlsons. Scenārija attīstīšanas metodoloģija.

Dž. Karlsons ir scenārists un scenāriju konsultants. Viņš ir režisējis vienu pilnmetrāžas filmu un piedalījies divu televīzijas seriālu veidošanā. Viņa darbi top galvenokārt Zviedrijā un Somijā. 2007. un 2008. gadā Karlsons piedalījās Pygmalion Plus scenāristu kursos, kuros pasniedza jauniešu un ģimenes filmu scenāriju rakstīšanu. Darbnīcas pamatvaloda: angļu Ieeja – bez maksas.